3 fakty o Gliczarowie Górnym

3 fakty o Gliczarowie Górnym
logos-zakopane.pl

Skąd wzięłą się nazwa miejscowości? Kiedy powstała i czemu zawdzięcza swoją turystyczną atrakcyjność? Sprawdź czego jeszcze nie wiesz o Gliczarowie Górnym!

Gliczarów Górny to miejscowość, którą znajdziemy w powiecie tatrzańskim, gminie Biały Dunajec. Leży na wzgórzu ciągnącym się od Białego Dunajca aż do Bukowiny Tatrzańskiej. To jedna z najwyżej położonych miejscowości w Polsce (od 650 m do 1100 m), z której rozpościerają się widoki na Podhale i tatrzańskie krajobrazy.

Odrobina historii

Gliczarów powstał stosunkowo późno. Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z połowy XVII wieku. Zasadźcą został wówczas Marcin Bafia, zaś jego syn Andrzej zyskał uznanie u Króla Jana Kazimierza. Dzięki temu powstało sołectwo. Wieś lokowana była na prawie wołoskim, stąd wiadomo, że głównym zajęciem pierwszych mieszkańców była hodowlą owiec i rolnictwo. Po drugiej wojnie światowej wieś została administracyjnie podzielona na dwie części: Gliczarów Dolny i Gliczarów Górny.

Kultura i tradycja w Gliczarowie Górnym

Mieszkańcy Gliczarowa Górnego niezwykle cenią sobie regionalną kulturę i tradycję, która ukształtowała ich na przestrzeni ostatnich lat. Często, zwłaszcza podczas większych uroczystości religijnych, możemy zobaczyć lokalną społeczność ubraną w piękne góralskie stroje. Po dziś dzień zachowała się także gwara podhalańska. W miejscowości regularnie organizowane są imprezy kulturalno-rozrywkowe, jak Festyn Gliczarowski 15.VIII, Dożynki oraz sportowe - Rajd Narciarski o Puchar Gliczarowa, start biegu narciarskiego im. Jana Pawła II.

Atrakcje w Gliczarowie Górnym

W miejscowości znajdziemy 3 lokalne karczmy, w którym możemy zjeść smaczny regionalny posiłek. Ponadto zimą otwierany jest stok narciarski U Steni. Pod tą samą nazwą znajdziemy także kawiarnie. W Gliczarowie Górnym znajdziemy 2 sklepy. Warto odwiedzić: Kościół Katolicki pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego zbudowany w stylu tatrzańskim. Dobrym pomysłem jest zaplanowanie aktywnego dnia i wybranie się na szlak łączący kilkanaście drewnianych rzeźb – kapliczki, krzyże, świątki, wybitnego ludowego twórcy z Gliczarowa Wojciecha Kułacha Wawrzyńcoka, który żył w XIX wieku. Gliczarów to przede wszystkim przepiękne panoramy Tatr i malownicze okolice. Zwiedzając sąsiednie miejscowości warto zwrócić uwagę również na kaplicę p.w. Św. Jana Chrzciciela w Gliczarowie Dolnym.

Ciekawostki o Gliczarowie Górnym

Gliczarów Górny to miejscowość dość kameralna, ale urokliwa i potrafiąca pozytywnie zaskoczyć nawet najbardziej wymagających turystów. Znajdziemy tutaj także kilka interesujących ciekawostek:

 • Zespół szkół (Szkoła Podstawowa i Gimnazjum) im. Andrzeja Skupnia-Florka to najwyżej położona szkoła w Polsce.
 • W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.
 • 1 lutego 2001 roku w Gliczarowie Górnym zginął tragicznie aktor Marcin Kołodyński.
 • W Gliczarowie znajduje się jeden z najtrudniejszych etapów Tour de Pologne, tzw. "ściana gliczarowska".
 • Do biegów narciarskich służy trasa biegowa z Gliczarowa, która wyznaczona jest aż do lotniska w Nowym Targu.

Serdecznie zapraszamy do Glczarowa Górnego! Zapoznaj się z naszą ofertą i wypocznij w komfortowych Domkach Marzenie!

Opinie naszych gości

 • Katarzyna Sznabel

  Domek rewelacja. Czyściutko, estetycznie, gustownie - wystrój dostosowany do pory roku. Widok z okna zapiera dech patrząc na pasmo Tatr. Polecam.

 • Teresa Szymon Wędrychowicz

  Super pobyt! Domki rewelacyjne okolica piękna, widoki piękne. Polecam w 100%. Dziękujemy bardzo za fajnie spędzony czas.

 • Monika Kubiak-Świniarska

  Przepiękne okolice:) Domki rewelacja:) Właściciele super:) Aż chce się wracać! Polecam w 100%!!!