Gdzie warto kupić oscypki?

Gdzie warto kupić oscypki?
Fotolia

Oscypki to podhalański smakołyk o długoletniej tradycji. Jego produkcja wymaga stosowania specjalnych metod. Sprawdzamy gdzie warto kupić oscypki na Podhalu.

Znalezienie dobrych oscypków wcale nie musi być takie trudne. Wystarczy, że będziemy wiedzieli na co zwrócić szczególną uwagę i jakie miejsca odwiedzić. Poniżej znajdziecie cenne wskazówki, które z pewnością pomogą wam zasmakować prawdziwego podhalańskiego oscypka.

Co wyróżnia tradycyjny regionalny oscypek?

Tradycyjny podhalański oscypek ma już przeszło 400-letnią tradycję. Prawdziwe oscypki są wytwarzane wedle ścisłej receptury zatwierdzonej przez Unię Europejską i posiadają certyfikat autentyczności. Oscypek to ser w 100% z mleka owczego lub z mieszanki obu mlek w odpowiedniej proporcji. Mleko do produkcji musi być świeże, dlatego możesz go skosztować i kupić tylko od początku maja do połowy października – to wtedy owce wypasane są na halach w Tatrach. Z naturalnego, owczego mleka poddanego obróbce termicznej powstaje ser, z którego następnie formuje się oscypki tzw. oscypiorką, która zostawia także charakterystyczny wzór na serze. To ciężka praca wymagająca sorego wysiłku. Oscypki są wędzone naturalnym dymem z drewna bukowego.

Warto pamiętać, że oscypek to prawdziwy rarytas – mleka owczego jest stosunkowo niewiele. Zazwyczaj wystarcza go na produkcję zaledwie kilku tysięcy prawdziwych oscypków. Prawdziwy owczy ser ma słony i bardzo aromatyczny smak, z charakterystyczną twardą skórką. Doskonale smakuje jako przekąska na zimno oraz na ciepło z grilla, np. z dodatkiem konfitury żurawinowej. Oscypkiem możesz też śmiało zastąpić twarde sery używane do sałatek lub dań zapiekanych – np. parmezan czy grana padano.

Gdzie kupić oryginalne oscypki z Podhala?

Nie jest tajemnicą, że najlepsze oscypki możemy kupić na hali w bacówkach u prawdziwych góralskich baców. Wtedy cały proces produkcji dzieje się na naszych oczach, a gospodarz może odpowiedzieć na nasze pytania dotyczące powstawania tradycyjnego góralskiego serka. Jeśli jednak nie wybieramy się na tatrzańskie szlaki, nie wiemy gdzie znajduje się najbliższa bacówka warto zapytać lokalnych mieszkańców. To najlepsze i najprostsze źródło wiedzy. Bardzo często naturalny ser owczy wyrabiany jest przez mieszkańców w przydomowych wędzarniach.

Radzimy unikać tzw. "oscypków" z supermarketu oraz miejsc gdzie produkuje się je masowo, a sprzedawca nie umie wyczerpująco opowiedzieć nam o produkcie. Przed zakupem powinniśmy dostać kawałek oscypka, aby przekonać się o jego autentyczności, sprawdzić smak i zapach.

Szczególnie polecamy lokalnych rzemieślników, prawdziwych baców z krwi i kości, wciąż gazdujących, posiadających stado owiec i produkujących najsmaczniejsze podhalańskie przysmaki.

Jeśli chcesz dowiedzieć się gdzie kupić oscypki, korbacze i inne serki w Gliczarowie Górnym zapytaj nas o to na miejscu. Chętnie podpowiemy ci i wskażemy wartościowe miejsce.

Opinie naszych gości

  • Katarzyna Sznabel

    Domek rewelacja. Czyściutko, estetycznie, gustownie - wystrój dostosowany do pory roku. Widok z okna zapiera dech patrząc na pasmo Tatr. Polecam.

  • Teresa Szymon Wędrychowicz

    Super pobyt! Domki rewelacyjne okolica piękna, widoki piękne. Polecam w 100%. Dziękujemy bardzo za fajnie spędzony czas.

  • Monika Kubiak-Świniarska

    Przepiękne okolice:) Domki rewelacja:) Właściciele super:) Aż chce się wracać! Polecam w 100%!!!